sobota, 12 grudnia 2015

Dzielą ich setki kilometrów. Łączy przeznaczenie... - recenzja książki Tajemny ogień

Cześć! ^^
U mnie grudzień bardzo szybko mija, w ogóle ten rok zleciał mi piorunem! W tym miesiącu czytam już piątą książkę, także nie jest źle i możliwe, że uda mi się wykonać zadanie 52 książki na 2015 rok. Oczywiście czekajcie za recenzje, bo w grudniu trochę się ich pojawi! :D
No więc dzisiaj mam dla Was recenzję książki Tajemny ogień, której autorkami są C.J. Daugherty oraz Carina Rozenfeld. Pierwszą pisarkę pewnie znacie z jej innej bardzo popularnej serii Wybrani, jednak książki pani Rozenfeld chyba nie są tłumaczone na język polski. Książkę przeczytałem z kilku powodów. Mianowicie: cudowna okładka ♥ (ale to wydawnictwo Otwarte, więc nie ma co się dziwić xD), ciekawa fabuła i pomysł oraz dobre opinie na Goodreads i Lubimy czytać. A czy dobrze zrobiłem, sięgając po nią? :)
Miłego czytania! :*

Tytuł: Tajemny ogień
Tytuł oryginału: The Secret Fire
Autorki: C.J. Daugherty & Carina Rozenfeld
Tłumaczenie: Małgorzata Hesko-Kołodzińka
Wydawnictwo: Otwarte
Seria: Tajemny ogień #1
Ilość stron: 392
Wymiary grzbietu: 2,5 cm

Opis


Dzielą ich setki kilometrów, łączy przeznaczenie.
Taylor Montclair (Anglia)
Pewnego dnia wybuch złości Taylor powoduje, że przedmioty wokół niej zmieniają swoje położenie, a silne emocje zakłócają przepływ elektryczności. Dziewczyna poznaje szokującą prawdę o swoim pochodzeniu. Dowiaduje się, że drzemie w niej tajemny ogień.
Sacha Winters (Francja)
Setki lat temu na stosie spłonęła alchemiczka, która rzuciła klątwę na trzynaście pokoleń pierworodnych synów z rodu jej zabójców. Sacha jest trzynasty – za osiem tygodni ma umrzeć. Na świecie jest tylko jedna osoba, która może mu pomóc.
Czy Taylor i Sacha zdążą się odnaleźć, nim on zginie, a świat pochłonie ogień?
Pradawna moc i śmiertelna klątwa, szaleńczy wyścig z czasem i walka z przeznaczeniem.
Akcja Tajemnego ognia pędzi jak rollercoaster!


Ocena'To co za dnia wydaje się bezpieczne i znajome, nocą staje się całkiem obce.'

Wizualnie


Wydawnictwo Otwarte już zdążyło nas przyzwyczaić do tego, że każda wydana przez nich książka jest dokładnie i pięknie oprawiona. W tym przypadku również nie jest gorzej. Sama okładka jest piękna i intrygująca. Pomysł płonących runów związanych z alchemią jest bardzo oryginalny i piękny zarazem. Chyba wszyscy nienawidzą łamliwych, wyginających się grzbietów - to też i moja zmora. Całe szczęście tutaj tego nie znajdziemy; grzbiet jest solidny i nie łamie się. Opis z tyłu książki jest intrygujący i myślę, że niejednego czytelnika zaciekawi. Czcionka książki jest w sam raz, ani za duża, ani za mała. Tusz nie rozmazuje się pomimo dotykania kartek, również liczba literówek jest nieliczna, w całej książce znalazłem może około pięciu. Także jak na wydawnictwo Otwarte przystało, wydanie Tajemnego ognia jest piękne i zarazem solidne. Brawa!

'Taylor przeszło przez myśl,że w widoku twardego człowieka o krwawiącym sercu jest coś przygnębiającego.'


Fabuła


Muszę się Wam przyznać, że nigdy nie czytałem książki, która opowiadałaby w pełni o alchemii i osobach ją uprawiającą. Co prawda była Akademia wampirów gdzie ten temat był poruszony, jednak występowała tam, jak się nie mylę, tylko jednak alchemiczka i tylko w ostatniej części. No więc alchemia była dla mnie czymś nowym, o czym mało wiedziałem.
Nie podobało mi się to, w jaki sposób autorki przedstawiły historię klątwy, alchemiczkę Isabelle Montclair, która ją rzuciła i ogółem całą alchemię. Nie dowiadujemy się na ten temat wiele, zaledwie kilka opisów z procesu i egzekucji Isabelle, a nie ukrywam, że te motywy bardzo mnie ciekawiły. Jeśli jeszcze nie wiecie, to bardzo ciekawią mnie polowania na czarownice mające miejsce w średniowieczu oraz wczesnych latach nowożytności, planuję o tym napisać nawet opowiadanie. Dlatego informacji o tym, na czym polega alchemia oraz różnych z nią związanych wydarzeń bardzo oczekiwałem, jednak niestety, autorki postanowiły na pierwszym planie pokazać wątek romantyczny, co nie do końca mi się spodobało.
Co do samego wątku miłosnego: autorki świetnie przedstawiły relacje łączące Taylor i Saschę, to muszę im przyznać. Bardzo mi się to spodobało, było takie niebanalne, prawdziwe i naturalne. Wątek nie postępuje zbyt szybko, autorki rozwijają go w bardzo dobrym tempie - nie za szybkim, nie za wolnym. Uczucie dwojga młodych ludzi jest całkiem ciekawe i porywające, a ich emocje i odczucia były czasem nawet zabawne. Oprócz tego spodobało mi się to, jak autorki poprowadziły cały wątek romantyczny - od początku Taylor i Sascha raczej nie czują do siebie sympatii, diametralnie się od siebie różnią, są bardzo odmienni i przeciwni. Jednak później zostajemy poprowadzeni przez całą gamę uczuć: zainteresowanie, przyjaźń, troskę o siebie nawzajem, aż w końcu dochodzimy do miłości. W połowie książki drogi bohaterów jakby się rozchodzą - każdy z nich musi poznać pełną prawdę o sobie i tym, kim jest w rzeczywistości, przez co nie mają już czasu utrzymywać ze sobą tak regularnych kontaktów. I znów spodobało mi się to, jak panie Daugherty i Rozenfeld złączyły drogi bohaterów. Autorki przedstawiły uczucie pomiędzy Taylor i Saschą w bardzo pomysłowy, umiejętny i porywający sposób.
Na okładce możemy przeczytać, że akcja Tajemnego ognia pędzi jak rollercoaster. Z tym stwierdzeniem mogę zgodzić się tylko do połowy. Akcja na początku jest powolna, jednak nie nudzi nas. Później stopniowo przyspiesza i robi się coraz ciekawiej, jednak to ostatnie rozdziały są naładowane energią i nieprzewidywalnością. Jak na początku fabuła stała w miejscu, tak zaczęła pędzić coraz szybciej, a autorki wynagradzają nam bark akcji na pierwszych stronach aż jej nadmiem na ostatnich kartkach!
Panie Daugherty i Rozenfeld lubią nas zaskakiwać i dlatego wplatają w fabułę wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jednak pomimo to niektórych powiązań poszczególnych postaci z rozwijającymi się wydarzeniami możemy łatwo się domyślić i do końca odgadnąć ich prawdziwe zamiary oraz tożsamość, a niektóre wątki są poprowadzone w banalny sposób, co sprawia, że ocena książki minimalnie spada a czar pryska niczym bańka mydlana.
Książka zaczyna się bardzo ciekawie i intrygująco, dlatego nie odbiorę Wam tej przyjemności i nie powiem jak. Nie przeczę, że historia przedstawiona w książce jest ciekawa, jednak jak dla mnie za mało w niej szczegółów. Gdyby autorki bardziej skupiły się na samej alchemii oraz jej historii niż na wątku miłosnym, podawałyby nam więcej szczegółów, wówczas książka byłaby jeszcze lepsza i ciekawsza.
Cudowny jest też klimat, który stworzyły autorki i który towarzyszy nam przez całą książkę. Cała historia owiana jest nutką tajemnicy, można też rzec, że wcale nie taką nutką, lecz nutą. Do tego przyprawiły wszystko szczyptą magii i garścią miłości, a wyszło z tego prawdziwe cudeńko!
'-Przepraszam - powiedziała, w końcu przerywając długie milczenie. (...)
- Za co ?
-Za to kim jestem - odparła drżącym głosem. - Bo jeśli mówił prawdę, to wszystko spotyka cię przez moją rodzinę...
Sacha nie dał jej skończyć. Zdjął okulary, wziął ją za ręce i przyciągnął do siebie, aż znalazła się tak blisko, że czuła żar jego skóry, a w oczach o barwie morskiego błękitu dostrzegła złote plamki
. - To nie ty mi to zrobiłaś, Taylor Montclair - Mówił cicho, ale stanowczo - Ty mnie uratujesz. Pamiętaj o tym.'


Bohaterowie


Autorki nie stworzyły może armii bohaterów, jednak każda z postaci jest ciekawa, niektóre ich reakcje oraz zachowania mogą nas zaskoczyć. Jednak tożsamości niektórych z bohaterów możemy się łatwo domyślić, co psuje trochę urok.
Nie ukrywam, że Taylor, główna bohaterka, to postać, która od początku nie przypadła mi do gustu. Byłą sztywną i drętwą kujonką o nieciekawej osobowości. Sam sposób, w który napisała do Saschy na początku ich znajomości był bardzo oficjalny, co może wręcz śmieszyć nastolatka żyjącego w dzisiejszym świecie. Jednak podczas książki przechodzi niemałą metamorfozę, na szczęście na lepsze. Staje się miłą, śmielszą i sympatyczniejszą osobą i od razu można się do niej przyzwyczaić, a nawet bardzo ją polubić, tak jak zdarzyło się mnie. W jej charakterze podobało mi się też to, że nie była egoistką, a myślała o przyjaciołach i rodzinie, była skora do poświęceń, dla tych, których kocha oraz była w stanie pomów każdemu. W końcu nie zostaje się wolontariuszką roku bez przyczyny.
Natomiast Sascha to bohater odważny, żartobliwy. Przyznam, że polubiłem go od razu, a to bardzo rzadko mi się zdarza, zwłaszcza w przypadku męskich postaci. Dlaczego? Ponieważ wszyscy pisarze lubią przerysowywać męskich bohaterów oraz tworzyć ich w wyidealizowany sposób, najczęściej bez żadnej wady zarówno w charakterze jak i w wyglądzie. A właśnie Sascha jest inny. W wyglądzie jego wady były takie, że miał wiele blizn oraz ran, czasem ujmującym mu atrakcyjności. Natomiast wady w charakterze polegały na impulsywności oraz niekiedy lekkomyślności. Jednak pomimo to jego osoba bardzo przypadła mi do gustu, bo był skorym do poświęceń oraz troszczącym się o sowich bliskich człowiekiem.


'- Zawsze zadajesz głupie pytania ? - spytała - A może to ja cię prowokuję swoją błyskotliwą osobowością ?'


Styl pisania


Nie wiem, jak autorki postanowiły podzielić się rozdziałami, dlatego będę je oceniał jako jedność. No więc Tajemny ogień został podzielony na dwutorową narrację -  z jednej strony poznajemy historię z perspektywy Taylor, a z drugiej oczami Saschy. Dlatego wydaje mi się, że jedna autorka pisała jako jedna postać, a druga jako druga. W każdym razie styl pisania obu autorek nie jest nużący, lecz pozwala łatwo wciągnąć się w książkę i sprawia, że trudno jest się od niej odciągnąć bądź rozproszyć podczas czytania. Język, którym się posługują jest przystępny dla czytelnika, jednak nie infantylny, niedojrzały czy prostacki. Warsztat obu autorek jest na dobrym poziomie. W książce nie znajdziemy nużących opisów krajobrazów, co jest wielkim plusem. Podobało mi się również przedstawienie przez autorek wszystkich emocji w książce, ponieważ były one wyraziste.

'Taylor przeszło przez myśl, że w widoku twardego człowieka o krwawiącym sercu jest coś przygnębiającego. Wydaje się wtedy zaskoczony, zupełnie jakby w momencie, gdy pęka mu serce, uświadamia sobie, że je ma.'


Podsumowanie


Książka Tajemny ogień ma pewne minusy i niedociągnięcia, jednak jest jak najbardziej godna uwagi. Wydanie książki raczej się Wam spodoba, bo jest piękne i solidne. Autorki świetnie przedstawiły na kartach powieści wątek romantyczny. Akcja jest serwowana z ostrożnością, choć na początku nie ma jej wiele, to od pewnego momentu przyspiesza i stopniowo coraz szybciej pędzi. Autorki stworzyły świetny klimat, mieszaninę tajemniczości, magii oraz miłości. Świetnie wykreowały postacie, z pewnością któryś z bohaterów przypadnie Wam do gustu. Warsztat obu pań jest na dobrym poziomie, posługują się przystępnym, ale nie infantylnym językiem, co sprawia, że w książkę z wielką łatwością jest się wciągnąć. Autorki lubią nas zaskakiwać, dlatego często wplatają w fabułę nieprzewidziane zwroty akcji. Nie podobało mi się to, że panie Daugherty i Rozenfeld szczędzą nam szczegółów i dokładniejszych opisów dotyczących alchemii oraz to, że tożsamości niektórych postaci możemy domyśleć się zanim autorki postanowią to wyjaśnić. Książkę Tajemny ogień pomimo wszystkich minusów ogromnie Wam polecam, bo przedstawiona historia jest naprawdę wciągająca i intrygująca. Daję jej ocenę 7/10 i czekam na kolejny tom!


Z tę wspaniałą książkę serdecznie dziękuję 
wydawnictwu Otwarte.*********************************************************************************************************


Jak zawsze w komentarzach dajcie znać, czy czytaliście Tajmeny ognień oraz jak się Wam podobał! :) Będę też wdzięczny, jeśli napiszecie, czy recenzja przypadła Wam do gustu, czy może nie! ^^
A tym, którzy dotrwali do końca i przeczytali całą recenzję gratuluję wytrzymałości i dziękuję z całego serca! ♥
A teraz mam takie pytanie... :) Jak pewnie wiecie, bardzo lubię pisać. :D No więc chciałbym, abyście napisali mi, czy nadawałbym się w przyszłości na pisarza, czy łatwo się czyta moje teksty i czy gdybym napisał książkę, to byście po nią sięgnęli. Mam aktualnie prawie czternaście lat, jednak bardzo lubię wybiegać myślami naprzód i myśleć o przyszłości ^^ No więc czekam na Wasze opinie z niecierpliwością :)
Całuję! :*

19 komentarzy:

 1. Recenzja bardzo dobra, a po książkę może kiedyś uda mi się sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę, że się podobała! ^^
   Buziaki! :*

   Usuń
 2. Co do tej książki mam mieszane uczucia, niektórzy ją chwalą, a inni wręcz przeciwnie. Z tego co piszesz wątek miłosny zapowiada się ciekawie. Będę musiała się zastanowić nad lekturą tej powieści.
  Jeśli chodzi o styl Twojego pisania, to mi bardzo odpowiada, recenzje czytało się szybko i z przyjemnością, a jeśli chodzi o Twoją książkę, to chyba dużo zależy od tego o czym zamieszasz pisać ;)
  Pozdrawiam serdecznie.
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niektórym może się nie spodobać, w końcu każdy ma inny gust... :)
   Wątek romantyczny bardzo mi się spodobał, był naprawdę niebanalny *.*
   Dziękuję Ci bardzo za te ogromnie miłe słowa! ♥ ^^ To dla mnie bardzo ważne xD ^^
   PS. Nie mogę dodawać komentarzy na Twoim oraz kilku innych blogach, na których dodaje się komentarze w taki sposób jak na Twoim. Nie wiem dlaczego, muszę to jakoś sprawdzić :/
   Buziaki! :*

   Usuń
 3. Zaczęłam ją czytać i nie czuję jej zbytnio, ale szansę jej dam xD

  Pozdrawiam
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku też jakoś wybitna nie była, ale może później Ci się spodoba! :D Miejmy taką nadzieję :)
   Buziaki! :*

   Usuń
 4. Mam ją w bibliotece, także to tylko kwestia czasu, kiedy po nią sięgnę. Uważam, że temat, jaki autorki wplotły, czyli alchemia może być całkiem ciekawą rzeczą i już nie mogę się doczekać, kiedy poznam historię Taylor! Mam nadzieję, że nie zirytuje mnie ona zbytnio :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, to super! :D Wypożyczaj! ^^
   Alchemia mnie też bardzo ciekawi, jednak autorki za mało nam wyjaśniają, ale kto wie, może podzielą się większą ilością informacji w następnym tomie :)
   Też mam taką nadzieję! :D
   Miłego czytania!
   Buziaki! :*

   Usuń
 5. To zdecydowanie ksiązka nie dla mnie ;) Recenjza fajna, jak zawsze i ogólnie podoba mi się ten czerwono-rózowy cudzysłów przed cytatem :D
  Co do tego czy nadawałbyś się na pisarza to szczerze nie wiem :D Recenzje piszesz świetnie, ale do napisania ksiązki dochodzi jeszcze kilka elementów, typu: fabuła, akcja, dialogi, ale tego chyba nie muszę Ci tłumaczyć skoro tyle czytasz :D Po prostu żeby to ocenić potrzebuję jakiejś "próbki" Twojego opowiadania. Gdybyś napisał i wydał książkę to na pewno kupiłabym ją! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale każdy mm inny gust ;)
   Bardzo Ci dziękuję! ^^ Wiem, mnie też się podoba xD *.*
   Bardzo chcę zostać pisarzem, może kiedyś moje marzenie się spełni ^^ Co do tej próbki, to może za niedługi czas ją dostaniecie, bo mam pomysł na opowiadanie/książkę! :D Dziękuję! ^^
   Buziaki! :*

   Usuń
 6. Brzmi intrygująco! Będę się za tą książką rozglądać. Uwielbiam motyw klątwy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super ^^
   Ja też lubię motyw klątwy, ale rzadko mam okazję czytać coś w tych klimatach...
   Buziaki! :*

   Usuń
 7. Co nieco o książce słyszałam i gdyby wpadła mi w ręce na pewno chętnie bym ją przeczytała, ale póki co mam sporo innych pozycji w kolejce, zatem wolę się skupić na nich ^^

  Recenzja naprawdę bardzo fajna, przyjemna w lekturze :)
  A jeśli chodzi o Twoje plany na przyszłość: ćwicz jak najwięcej, pracuj nad swoim stylem (który jest już naprawdę dobry ^^), no i nie poddawaj się, a wszystkie Twoje marzenia na pewno się spełnią :)

  LimoBooks :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach, i zapomniałam wspomnieć: cudowny, świąteczny wygląd bloga - zwłaszcza nagłówek! ^^

   Usuń
  2. Ale jak będziesz miała czas, to czytaj, bo naprawdę warto! ^^ :D
   Nie poddam się na pewno i dziękuję za te pochwały! ^^ :*
   To super, że cudownie wygląda, bo trochę nad tym wyglądem siedziałem i głowiłem się, co jeszcze zrobić, żeby to fajnie wyglądało! ^^ Na szczęście się Wam podoba ♥
   Buziaki! :*

   Usuń
 8. Podobają mi się książki, które są napisane w dobrym stylu, który łatwo i przyjemnie się czyta, lecz nie jest za prosty :) Słyszałam wiele dobrego o tej pozycji i mam zamiar się za nią zabrać w przyszłości. Pozdrawiam!

  Zapraszam na nową recenzję : ksiazkowy-termit.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi też się podobają, kiedyś największą uwagę zwracałem właśnie na styl, jednak dzisiaj wymagam trochę więcej xD :D
   To super, czytaj ją, bo jest świetna! :*
   A bloga z pewnością odwiedzę! *.*
   Buziaki! :*

   Usuń
 9. Czytałam inne książki tej autorki, tę tylko liznęłam. Po tej recenzji zabiorę się za nią na pewno. Niezwykły dar przekonywania:)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie!
  napolceiwsercu.blogspot.com :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałem tylko 'Wybranych'.
   Dziękuję! ^^
   Buziaki! :*

   Usuń